Aliqua laboris adipisicing consectetur ex sunt duis eu non id aliqua sit duis. Ipsum minim ullamco exercitation est…

Get In Touch

Wady i zalety elektrowni wiatrowych

rteios By rteios 10 listopada 2022

Rośnie świadomość niekorzystnego wpływu na środowisko konwencjonalnych paliw, które w Polsce wciąż stanowią podstawę dla produkcji energii elektrycznej. Kolejne państwa decydują się na zmiany w sektorze energetycznym; w Unii Europejskiej zobowiązuje do tego również pakt klimatyczny. Coraz częściej możemy zobaczyć także u nas elektrownie wiatrowe – w toku ich pracy nie dochodzi do spalania żadnego paliwa. W naszym kraju wśród źródeł energii odnawialnej najchętniej wykorzystywana jest energia wiatru. Wady i zalety takiego rozwiązania przybliżymy w niniejszym artykule.

Jak powstaje energia wiatrowa?

Punktem wyjścia jest praca turbin wiatrowych napędzanych energią wiatru. W toku pracy powstaje energia kinetyczna, napędzająca wirnik. Z kolei wirnik połączony z generatorem produkuje prąd. Dopóki kula ziemska się kręci i padają na nią promienie słoneczne, powstaje wiatr, który napędza elektrownie wiatrowe, dlatego stanowią one jedno ze źródeł odnawialnych. Wirnik znajduje się na wysokości około 80-120 metrów, a średnica często jest większa niż 100 metrów.

Turbiny wiatrowe są tworzone z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Umożliwiają im one na przykład zablokowanie pracy w ekstremalnych warunkach pogodowych czy odpowiednie ustawienie względem kierunku wiatru. Wszystko po to, by ten nie uszkodził łopat. Firma serwisująca dzięki łączności satelitarnej może na bieżąco kontrolować pracę turbiny. W ten sposób można zagwarantować najwyższe bezpieczeństwo i wydajność.

Jakie elektrownie wiatrowe możemy spotkać w Polsce?

W naszym kraju elektrownie wiatrowe powstają od początku lat dziewięćdziesiątych. Ich zalety sprawiają, że energetyka wiatrowa stanowi trzon polskiego sektora OZE. Pierwszy wiatrak postanowiono niedaleko Żarnowca w 1991 roku – teraz znajduje się tam farma złożona z 17 turbin wiatrowych. Pierwsza polska zawodowa elektrownia wiatrowa powstała w 2001 roku w Barzowicach.

Z czasem zaczęło się ich pojawiać coraz więcej, co przyczyniło się ro rozwoju energetyki wiatrowej w naszym kraju. Obecnie znajdujemy się na szóstym miejscu w Unii Europejskiej pod względem mocy naszych elektrowni wiatrowych. W 2019 roku udział turbin w produkcji energii elektrycznej w skali kraju wyniósł 9,18%. Największa farma znajduje się w Margoninie – składa się na nią 60 turbin wiatrowych.

Zalety elektorowi wiatrowych

To rozwiązanie cieszy się nadal dużym zainteresowaniem. Warto zwrócić uwagę na zalety elektrowni wiatrowych. Punktem wyjścia jest fakt, że zróżnicowane źródła energii pomagają w utrzymaniu stabilności energetycznej kraju i stanowią swego rodzaju uzupełnienie dla konwencjonalnych elektrowni.

Są mało szkodliwe dla środowiska

W toku pracy elektrowni wiatrowej nie powstają żadne szkodliwe substancje, które mogłyby ulotnić się do atmosfery. Nie powstają również inne odpady. To kluczowy wątek, który podejmuje się obecnie w branży energetycznej. Ponadto jako jedno ze źródeł energii odnawialnej nie wymaga wykorzystania paliw kopalnych, co również ma duże znaczenie – paliwa prędzej czy później muszą się wyczerpać, dlatego znaczenie ma stopniowe odejście od nich w kierunku źródeł odnawialnych.

Zajmują mniej miejsca niż konwencjonalne elektrownie

Mimo, że turbiny wiatrowe wymagają dużej przestrzeni, jest ona nieporównywalnie mniejsza niż w przypadku standardowych elektrowni, wytwarzających porównywalną ilość energii elektrycznej.

Można w ich pobliżu uprawiać ziemię

Nawet w niewielkiej odległości od turbiny można swobodnie uprawiać ziemię. Dlatego tak często widzimy wiatraki umieszczone na polach. Właściciele gruntów rolnych zarabiają również na dzierżawie. Można je także umieszczać w miejscach, w których przypadku problematyczne byłoby wybudowanie konwencjonalnej elektrowni.

Wady elektrowni wiatrowych

Warto jednak mieć też na uwadze wady elektrowni wiatrowej, ponieważ nie stanowi ona rozwiązania idealnego. Turbiny wiatrowe często wywołują kontrowersje, a w minionych latach mieliśmy do czynienia z intensywną dyskusją na ich temat, dlatego przytaczamy także argumenty przeciwników tego źródła energii.

Są zagrożeniem dla ptaków i wpływają na krajobraz

Podczas planów budowy farmy wiatrowej prowadzi się badania ornitologiczne, mające na celu wybór takiej lokalizacji, która najmniej będzie zagrażać ptakom. Jednakże nie da się w pełni uniknąć zagrożenia dla nich. Ponadto wielu przeciwników energetyki wiatrowej zwraca uwagę na to, że szpecą one naturalny krajobraz regionu. Dotyczy to w szczególności obszarów górskich, które zapewniają dobre warunki dla pracy turbin.

Spadek wartości sąsiednich działek

Dotyczy to zarówno gruntów rolnych, jak i domów. Sąsiedztwo farmy obniża wartość okolicznych nieruchomości; w Wielkiej Brytanii nawet o 54%. Ma to związek z tym, że farmy wiatrowe generują hałas, który może być uciążliwy. Ponadto powodują zacienienie okolic ze względu na duże rozmiary samych wiatraków. Istnieje również syndrom turbin wiatrowych – prawdopodobnie farmy wiatrowe mają negatywny wpływ na samopoczucie ludzi mieszkających w ich pobliżu, dlatego coraz częściej wydaje się zalecenia o umiejscawianiu ich w większej odległości.

Nie tworzą nowych miejsc pracy

Energetyka wiatrowa tylko w niewielkim stopniu zwiększa zatrudnienie. Do obsługi standardowej farmy wystarczy zwykle jedna lub kilka osób.

Podsumowanie

Wymienione wady i zalety elektrowni wiatrowej sprawiają, że w dalszym ciągu toczą się dyskusje na ich temat. Nie zmienia to faktu, że są najchętniej wykorzystywanym odnawialnym źródłem energii w naszym kraju. Wpływa na tym przede wszystkim fakt, że są bardziej przyjazne dla środowiska i atmosfery niż paliwa kopalne. Korzystanie z energii wiatru budzi duże zainteresowanie, a nowe inwestycje – w różnej skali – w dalszym ciągu się pojawiają.

 

Źródło: Wady i zalety elektrowni wiatrowej | Energetyka-polska