Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska podjęła 6 czerwca postępowanie w sprawie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie elektrowni jądrowej o mocy 3750 MWe. Pierwsza Polska Elektrownia Jądrowa, składająca się z maksymalnie trzech bloków, ma powstać na obszarze gmin: Choczewo lub Gniewino i Krokowa.
Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe z końcem marca ukończyła raport środowiskowy dotyczący budowy bloków jądrowych na Pomorzu. To kluczowy dokument w procedurze oceny oddziaływania na środowisko, która z kolei stanowi część postępowania w sprawie wydania decyzji środowiskowej.
Gdzie ma powstać elektrownia jądrowa w Polsce?
Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe odpowiedzialna za inwestycje zbadała dwa warianty lokalizacyjne elektrowni. Obie lokalizacje przeanalizowano pod kątem możliwych technologii. Chodzi o chłodzenie elektrowni w otwartym obiegu wodą morską oraz w chłodniach kominowych, wykorzystujących wodę morską lub w wersji odsolonej.
Wariant 1 „Lubiatowo – Kopalino” zajmuje powierzchnię ok. 2,6 tys. ha w gminie Choczewo, w obrębach geodezyjnych: Jackowo, Sasino i Słajszewo. Jest to wariant preferowany przez spółkę. Nie wymaga wyburzeń i przesiedleń, ponieważ obszar należy do Lasów Państwowych.
Natomiast Wariant 2 w lokalizacji Żarnowiec na terenie gmin Krokowa i Gniewino zajmuje 927 ha. Już w latach 80. Polska planowała uruchomienie w Żarnowcu elektrowni jądrowej, jednak inwestycji nie ukończono ze względu na brak funduszy i katastrofę w Czarnobylu. Z tego powodu konieczne byłyby teraz wyburzenia pozostałości tamtej budowy. Ostatecznie oceniono, że budowa w tym miejscu elektrowni jądrowej potrwałaby ok. 17 lat, o 5 lat dłużej niż w wariancie 1.
Źródło: https://tiny.pl/w9j8c