Aliqua laboris adipisicing consectetur ex sunt duis eu non id aliqua sit duis. Ipsum minim ullamco exercitation est…

Get In Touch

Wyjątkowe wiatraki na norweskich wodach

rteios By rteios 23 września 2022
seatwirl.com

Szwedzka firma zajmująca się energią odnawialną, SeaTwirl, uzyskała koncesję na zainstalowanie swoich nietypowych, pływających turbin wiatrowych o osi pionowej na norweskich wodach. Unikalny projekt już wkrótce może zmienić postrzeganie farm wiatrowych na całym świecie.

Praktycznie każdy z nas, myśląc o turbinach wiatrowych, widzi potężne uziemione konstrukcje z trzema łopatami wirnika obracającymi się równolegle do wieży. Już niedługo taka wizualizacja może stać się mocno przestarzała za sprawą najnowszych osiągnięć w tej dziedzinie energetyki. Od kilku lat coraz więcej turbin montowanych jest na specjalnych pływających platformach, dzięki czemu poszukiwanie wolnych obszarów na stawianie nowych obiektów przestaje być problemem. Dodatkowo badania przeprowadzone w ostatnim czasie wyraźnie pokazują, że używanie turbin wiatrowych o osi pionowej zdecydowanie zwiększa wydajność, co wskazuje, że powinniśmy się spodziewać w niedalekiej przyszłości większej liczby takich urządzeń.


Rewolucja w energetyce wiatrowej

Szwedzka firma, SeaTwirl, postanowiła połączyć dwie wspomniane wyżej nowinki technologiczne i stworzyć unikalne pływające turbiny wiatrowe o osi pionowej. Konstrukcje zostaną umieszczone na fiordzie Bokna położonym w południowo-zachodniej części Norwegii. Obiekty znajdą się na terenach o głębokości około 130 metrów. Oczywiście wykorzystanie naziemnych budowli byłoby tutaj wręcz niemożliwe, a z pewnością wymagałoby niewyobrażalnie wielkich kosztów.Pojedyncza konstrukcja ma mieć 55 metrów wysokości, 80 metrów głębokości i moc na poziomie jednego megawata. Średnica turbiny wyniesie aż 50 metrów.

Źródło: zielona.interia.pl; seatwirl.com