Technologiczne innowacje kluczem do ograniczania negatywnych skutków zmian klimatu i działalności człowieka.
Warto dokładać wszelkich możliwych starań, aby uzyskać przyjazne efekty dla środowiska.
Sieci sklepów realizują wiele insertujących pomysłów, aby zredukować zanieczyszczenia. Montują nowoczesne filtry antysmogowe.
Urządzenia są zasilane energią słoneczną za pomocą paneli fotowoltaicznych. Jeden taki filtr może nawet oczyścić 9 mln metrów sześciennych powietrza
W Polsce zaczyna coraz więcej powstawać ekonomicznych domów i budynków ekologicznych. Mają świetny, modny design i architekturę. Są one bezpieczne i komfortowe w użytkowaniu, wykorzystują każdą możliwą energię i zasoby, aby chronić klimat i środowisko. Do budowy wykorzystuje się materiały z recyklingu i wszystko co może być wykorzystane wtórnie (stal, gruz, materiały drewnopochodne, kruszywa, drewno). Najlepiej żeby były to materiały zakupione lokalnie, wtedy automatycznie ograniczamy ślad węglowy. I to wcale nie oznacza, że budynki będą mniej wytrzymałe od tradycyjnych. Ekodom posiada rekuperację, pompę ciepła, panele słoneczne, przydomową biologiczną oczyszczalnię ścieków. Warto zwrócić uwagę na odpowiednie ocieplenie i izolację. Instaluje się meliorację i zbiorniki gromadzące deszczówkę. Dom należy wyposażyć w sprzęty elektryczne zużywające jak najmniej energii. Samo rozmieszczenie pomieszczeń jest ważne. Najlepiej salon i jadalnie zbudować od południa, taras po zachodniej stronie, od północy pomieszczenia gospodarcze, a pokoje, sypialnie i kuchnię należy ustawić po stronie wschodniej, aby maksymalnie przy ułożeniu pomieszczeń wykorzystać dzienne światło słoneczne.
Inwestycje w nowe technologie w Polsce rosną z dnia na dzień. Wpływają na to ograniczenia zanieczyszczeń, większa świadoma reakcja społeczna na dobro klimatu i środowiska i przyswajalność nowej technologii. Ludzie zaczynają poruszać się samochodami i autobusami elektrycznymi. Kupują technologię i to napędza gospodarkę. Państwo, samorządy i jednostki budżetowe też inwestują w przedsięwzięcia technologiczne. Najpopularniejsze są inwestycje w technologie modernizujące elektrownie, ciepłownie, elektrociepłownie, niskoemisyjne spalanie paliw, odnawialne źródła energii, infrastrukturę sieci przesyłu energii, elektrownie wiatrowe, spalanie odpadów, biomas i gazu, szybka kolej elektryczna, firmowe, prywatne floty samochodów elektrycznych, także w jednostkach administracji państwowej; powstaje więcej sieci taksówek elektrycznych i firm wynajmujących auta elektryczne; powszechna wymiana oświetlenia i sprzętów na energooszczędne. Badania i rozwój technologii wodorowej, atomowej i magazynowania energii oraz pozyskiwania energii nawet ze sztucznego światła; wychwytywanie i gromadzenie CO2.
Dobrym objawem zmian technologicznych jest spadek emisji dwutlenku siarki, tlenku węgla, tlenku azotu. Musimy jeszcze wiele zrobić, aby zredukować emocję dwutlenku węgla, co jest w najbliższych latach kluczowe.