Aliqua laboris adipisicing consectetur ex sunt duis eu non id aliqua sit duis. Ipsum minim ullamco exercitation est…

Get In Touch

9 przykładów – nowoczesne technologie w medycynie

admin By admin 19 grudnia 2021

Na świecie codziennie powstają kolejne start-upy z obszaru tech-med, których twórcy przedstawiają coraz to bardziej przełomowe rozwiązania oparte o najnowocześniejsze technologie. Jak zmieniają one dziś oblicze branży medycznej? Czy nowoczesne technologie w medycynie rzeczywiście pomagają lepiej troszczyć się o pacjentów? Przedstawiamy niezwykłe usługi medyczne, które za swoją bazę przyjęły technologię.

Skoro sztuczna inteligencja, maszynowe uczenie, czy nawet wirtualna rzeczywistość skutecznie sprawdzają się w niemal wszystkich branżach, m.in. bankowości, w obszarach produkcji, a także rozrywki, dlaczego nie zastosować ich także w przestrzeni medycyny?

Technologia w medycynie – rewolucja technologiczna w branży medycznej

Jak przewidują eksperci, w ciągu zaledwie kilku najbliższych lat sektor ochrony zdrowia i całą branżę medyczną czekają naprawdę duże zmiany. Wynika to przede wszystkim z oczekiwań pacjentów, którzy dzięki rozwojowi Internetu i nowoczesnym technologiom, stają się coraz bardziej wymagający oraz świadomi swoich praw.

Co znajdziemy w najnowszym raporcie Healthcare and Life Sciences Predictions 2020: A bold future? przygotowanym przez firmę doradczą Deloitte? Po pierwsze prognozy, według których nowoczesne technologie będą miały ogromny wpływ na sposób leczenia. Już w niecały rok przeważająca część opieki zdrowotnej będzie miała miejsce w domach, a relacje lekarz-pacjent przeniesione zostaną do świata wirtualnego.

Po drugie, szacuje się, że sprzedaż technologii medycznych wyniesie 513,5 mld dolarów – w ostatnich 5 latach odsetek amerykańskich pacjentów korzystających z elektronicznych kart zdrowia wzrósł z 8 do 16%. Czas przyjrzeć się więc rozwiązaniom technologicznym, które wykorzystuje dziś branża medyczna.

Nowoczesne technologie w medycynie

#1 Druk 3D

Hiper-spersonalizowane tabletki? To możliwe dzięki systemowi druku 3D, prawdziwej rewolucji w zakresie przyjmowania leków. Pigułki z takim nadrukiem wykonane są z polimeru, który ma na celu stworzenie unikalnych kształtów tabletek, co z kolei odgrywa ogromną rolę w szybkości ich uwalniania się w ludzkim organizmie.

Aby zapewnić lekarzom większą kontrolę nad procesem, który zachodzi po przyjęciu danej kapsułki, naukowcy z Narodowego Uniwersytetu z Singapurze stworzyli oprogramowanie umożliwiające opracowanie projektu tabletek dostosowanych indywidualnie do pacjenta. Taki projekt wprowadzony zostaje następnie do drukarki 3D.

#2 Aplikacje na smartfona

Nie od dziś wiadomo, że dzieci nie są skłonne do przyjmowania leków – stąd firmy farmaceutyczne dwoją się i troją, by wyprodukować takie, które wyglądają jak słodycze. Tak powstało MEYKO – urządzenie przypominające małą zabawkę, którą można bezprzewodowo połączyć za pomocą aplikacji na smartfona z harmonogramem leczenia dziecka.

MEYKO przypomina o zbliżającej się porze dawkowania leku, a także zapisuje, jaki lek został przyjęty. A cała dokumentacja medyczna jest…zapisana na mechanicznej zabawce.

#3 Robotyka w medycynie

TUG – tak nazwano autonomiczny robot szpitalny, który jest w stanie dostarczyć pacjentom żywność i lekarstwa. Może on samodzielnie poruszać się po szpitalu, postępując zgodnie z zaprogramowaną listą kontrolną, przygotowaną przez personel szpitala.

Możliwe jest również jego przeprogramowanie na nowe, pilniejsze lub nieprzewidziane wcześniej zadania. W tym czasie zarówno lekarze, jak i pielęgniarki, mogą skoncentrować się na bardziej wymagających zadaniach.

#4 Oprogramowania

A co powiesz na okulary pływackie, które podczas wysiłku będą wyświetlać dane dotyczące Twojego tętna? Przymocowane do Goggle FORM czujniki biegunowe ze skroni pływaka wysyłają dane do gogli, a następnie synchronizowane są z aplikacją użytkownika. Dzięki temu możliwe staje się zarządzanie treningami, a także monitorowanie rehabilitacji.

#5 Internetowe platformy

Ludzkie zdrowie to nie tylko sprawne ciało, ale i umysł. Tak powstała aplikacja HEAR SPACE, której zadaniem jest łączenie ludzi z podobnymi problemami zdrowotnymi.

Wykorzystuje ona tzw. technologię swatania – użytkownik ma wyłącznie utworzyć profil i podzielić się swoimi obawami. Następnie dopasowane są do niego osoby, z którymi może porozmawiać na platformie, a także wszelkie artykuły i internetowe zasoby związane z danym problemem.

#6 Sztuczna inteligencja w medycynie

Czy widzieliście wideo ukazujące operowane winogrono? Nie, to wcale nie żart. Kilka lat temu film stał się viralem, a widzowie na całym świecie mogli zobaczyć, jak innowacyjny system chirurgiczny DA VINCI przesuwa granice ludzkich możliwości: uzyskał on poziom precyzji zupełnie nieosiągalny dla ludzkich rąk.

Nieprzypadkowy był również wybór owocu: winogrono to przykład delikatnego i śliskiego elementu o niewielkich rozmiarach. Zszycie oderwanej od niego skórki ludzkimi rękami jest niemożliwe. Sztuczna inteligencja potrafiła jednak wykonać to zadanie bez najmniejszego problemu. Obecnie naukowcy z Tokyo Institute Of Technology pracują nad robotem, który ma szansę przebić możliwości DA VINCI.

#7 Wirtualna rzeczywistość

Chociaż technologia VR kojarzy się głównie z obszarem gier i rozrywki, znalazła zastosowanie również w przestrzeni medycyny, a głównie w jej części edukacyjnej. Dzięki wirtualnej rzeczywistości zwiększana jest społeczna świadomość na temat chorób poprzez przybliżenie zainteresowanym stanu, w jakim znajduje się chory.

Pierwszym przykładem zastosowania technologii VR w medycynie była nagrodzona w Cannes kampania marki EXCEDRIN. Specjaliści przygotowali oprogramowanie, które pozwalało zobaczyć, jak czuje się człowiek w trakcie ataku migrenowego bólu głowy. To jednak nie wszystko. Wirtualna rzeczywistość pomaga także w terapii – stworzony przez firmę Floreo projekt pozwolił osobom z autyzmem trenować mózg. Badania wykazały, że znacznie poprawiła się u nich koncentracja, zanotowano także postępy w interakcji ze światem zewnętrznym.

#8 Technologia rozpoznawania twarzy

Już starożytni twierdzili, że twarz pokazuje nie tylko nasze emocje, ale wypisana jest na niej także choroba. Nowoczesna technologia Face recognition pozwala wychwycić pierwsze symptomy schorzenia, gównie choroby genetyczne, ból o różnym natężeniu, czy objawy nagłych zdarzeń, jak np. udar mózgu

Jak to działa? Mechanizm wychwytuje najmniejszą asymetrię twarzy i wysyła odpowiednie powiadomienie. Dzięki temu, podając szybko odpowiednie leki, można zapobiec np. następstwom udaru.

#9 Asystenci głosowi

Technologia poleceń głosowych to innowacyjne rozwiązanie w zakresie opieki nad osobami starszymi, chorymi i niepełnosprawnymi. Wykorzystana została w szpitalach i ośrodkach pomocy – na polecenie pacjenta zmienia się bowiem infrastruktura sali.

Co to znaczy? Bez konieczności wołania personelu medycznego pacjent może np. zmienić ustawienie łóżka, zasunąć rolety czy sięgnąć po wodę do picia.

Nowe oblicze branży medycznej w kontekście zastosowania nowoczesnych technologii

Globalna służba zdrowia stoi w obliczu wielu wyzwań, które mogą zmienić wzajemne stosunki pomiędzy pacjentami, lekarzami, firmami farmaceutycznymi oraz pozostałymi interesariuszami. Podstawowym problemem pozostaje kwestia zaufania i bezpieczeństwa danych na temat stanu zdrowia pacjentów. Rewolucja cyfrowa powoduje, że danych tych jest coraz więcej i zataczają one coraz większe kręgi. Stąd rosnąca rola regulatorów. Przy poszanowaniu suwerenności poszczególnych państw istnieje potrzeba stworzenia ponadnarodowych wytycznych i standardów, które zapewnią pacjentom bezpieczeństwo i odpowiednią jakość leczenia.

– Oliver Murphy z firmy Deloitte.

Rewolucja technologiczna w branży medycznej to szansa dla społeczeństwa, ale jednocześnie ogromna presja na innowacyjność i konieczność zwiększenia inwestycji w badania. Podczas gdy na świecie nie ma problemu z nakładami na rozwój w tym sektorze, w Polsce ciągle jeszcze firmy wydają zdecydowanie mniej w porównaniu z innymi krajami.

Niemniej jednak krajowe przedsiębiorstwa próbują nadążyć za zmianami, co obrazuje szereg nagród przyznanych w konkursie „Teraz Polska” za innowacyjne usługi i produkty medyczne.

 

Źródło: harbingers.io