Aliqua laboris adipisicing consectetur ex sunt duis eu non id aliqua sit duis. Ipsum minim ullamco exercitation est…

Get In Touch

Czy FluxJet to przyszłość transporty?

rteios By rteios 16 września 2022

Kanadyjski start-up TransPod przedstawił projekt ultra szybkiego transportu naziemnego. Pojazd ma na nowo zdefiniować branżę transportu, która jest odpowiedzialna za nawet 25% emisji. Transport drogowy emituje zaś do atmosfery 70% wszystkich emisji z transportu. Szacuje się, że kolej emituje ponad 3 razy mniej dwutlenku węgla niż transport drogowy i 8 razy mniej niż lotniczy.

 

Prędkość lotu, mniej emisji

FluxJet to hybryda oparta na zastosowaniu przełomowych innowacji. Przede wszystkim jest niskoemisyjny. W pełni elektryczny pojazd jest ponadto hybrydą między samolotem a pociągiem. Charakteryzuje się bezstykowym przesyłaniem mocy i wprowadza zasady nowej dziedziny fizyki zwanej veillance flux. Dzięki niej możliwe jest poruszanie się po prowadnicy z prędkością ponad 1000 km/h, czyli szybciej niż odrzutowiec i trzy razy szybciej niż pociąg o ogromnej prędkości.

Ryan Janzen, współzałożyciel i dyrektor ds. technologii w TransPod mówi, że FluxJet jest efektem badań naukowych i rozwoju przemysłowego, które mają zaspokoić potrzeby pasażerów i zmniejszyć zależność od samolotów i aut napędzanych paliwem kopalnym.

Według startupu projekt ten utworzy do 140 tys. miejsc pracy i doda do budżetu (w przypadku Kanady) prawie 20 mld dolarów. Pojazd zmniejszy emisje o 636 ton CO2 rocznie, a bilet ma być o ok. 44% tańszy.

Źródło: zielona.interia.pl